Иновативен проект, реализиран от консолидиран консорциум, ръководен от Института по морски науки „CNR-ISMAR“: Пилотният проект „marGnet“ има за цел създаване и тестване на решения за наблюдение, картографиране, предотвратяване, премахване и рециклиране на отпадъци от морски източници, намиращи се на дъното на морски басейни.
Кратко описание на иновативния проект:
Иновативният проект „marGnet“, осъществен в периода 01.01.2019 – 31.12.2020, е реализиран с финансовата подкрепа на Европейския фонд за морско дело и рибарство (ЕФМДР).
Предизвикателства, към които иновативният проект е насочен:
Към настоящия момент морските отпадъци се считат за основна заплаха за бъдещето на морето. Те включват целия антропогенен материал, който е навлязъл в морската среда чрез умишлени или неволни действия. Видовете морски отпадъци се различават по своя химичен състав и физични характеристики като въз основа на тези характеристиките и размера си могат да се натрупват в различни абиотични и биотични матрици: морска повърхност, воден стълб, брегова линия, морско дъно, морски лед и биота.
Противно на схващането, че повечето морски отпадъци са плаващи, обхващат широки области и биват изхвърлени на брега, по-голямата част от тях в крайна сметка се озовават на морското дъно.Около 90% от морските отпадъци, открити на брега, идват от местни източници като това важи в особена степен за полузатворените морета като Адриатическо море.
Решението:
Иновативният проект „marGnet“ се фокусира върху морски отпадъци, намиращи се на морското дъно и генерирани от рибарските и аквакултурните дейности. Това включва не само изоставени, изгубени и изхвърлени риболовни съоръжения, но и всички отпадъци, генерирани от риболов и управление на продукти от морска храна, включително въжета, места за акостиране, разградени мрежи и техните компоненти. Според Европейска комисия в Европа те представляват до 27% от всички морски отпадъци.
Пилотният проект „marGnet“ предлага цялостен подход, съчетаващ действия за справяне с явлението морски отпадъци на всички етапи от намаляване и предотвратяване, през мониторинг и количествено определяне до отстраняване и рециклиране. По този начин проектът обединява цялата производствена верига за управление на морските отпадъци - от научните изследвания до разработването на нови технологични решения за рециклиране.
Цели на иновативния проект „marGnet“:
Проектът се фокусира в създаване и тестване на многостепенни решения за наблюдение, картографиране, предотвратяване, премахване и рециклиране на отпадъци от морски източници, намиращи се на морското дъно.
Общите цели на проекта „marGnet“ са:
Мониторинг на наличието на отпадъци от морски източници, особено от риболовни и аквакултурни дейности чрез комбинирано акустично картографиране с висока разделителна способност, анализ на данни и подводни проучвания;
Предсказване на горещи точки за натрупване на отпадъци на морското дъно, особено от риболовни и аквакултурни дейности в широк мащаб чрез разработването на предсказващ модел, способен да стимулира разпръсването на потъващите морски отпадъци;
Популяризиране на устойчивото премахване на отпадъци от дъното на морските басейни чрез капитализиране и укрепване на протоколите за отстраняване на отпадъци въз основа на предишни инициативи (проектът "GHOST");
Подобряване на екологичната устойчивост и ефективност на процеса за рециклиране на морските отпадъци чрез проектиране на прототип, който използва нискотемпературен метод за пиролиза, за да трансформира морските отпадъци в енергиен източник с разумни разходи;
Намаляване на количеството на морски отпадъци от риболовни и аквакултурни дейности чрез демонстриране на разработения прототип в пристанищни райони чрез подчертаване на неговата използваемост и удобство катопо този начин се насърчи осведомеността и промяната в поведението на рибарите към прилагането на устойчиви практики;
Подобряване на насоките за управление на морските отпадъци чрез предоставяне на инструменти и добри практики, които подпомагат вземането на адекватни решения при изготвяне на политики в сферата.
Места за реализиране на проекта:
За постигане на обособените цели, иновативният проект „marGnet“ се реализира на две пилотни площадки, разположени в Северна Адриатика - Венецианската лагуна в Италия и архипелагът Крес-Лошинь в Хърватия. Изборът на местата се основава на статутът им като Обекти от значение за общността в рамките на мрежата на ЕС, Натура 2000. Освен това избраните обекти имат два различни типа морско дъно, което позволява извършването на редица полеви дейности, както в пясъчно и скалисто дъно, така и в крайбрежни и лагунни зони. По този начин се цели подобряване на стабилността и възпроизводимостта на проекта.
Финансиране:
Обща стойност на допустимите разходи по проекта – 611 792 евро
Проектът „marGnet“ се реализира от консолидиран консорциум, ръководен от Института по морски науки „CNR-ISMAR“, които успешно си сътрудничат в предишни проекти и инициативи, като например проекта „GHOST“. Иновативният проект „marGnet“ интегрира научни и технически публични и частни организации (CNR-ISMAR, Laguna Project s.n.c., Techneprojects s.r.l.s), иновативна стартираща компания (Sintol s.r.l.) и неправителствена организация (Институт за морски изследвания и опазване на синия свят).
Мрежа от организации, подкрепящи пилотния проект „marGnet“:
Проектът „marGnet“ е от значение и заради силния си принос към основните политики и законодателство на ЕС по отношение на морската защита и управлението на отпадъците, кръговата икономика, както и интегрираната морска политика и управлението на пристанищните съоръжения. Възприемайки многостепенен подход, „marGnet“ се справя с феномена „морски отпадъци“ от различна гледна точка, предоставяйки решения, които биха могли да бъдат интегрирани и възприети на ниво политики.
Принос за постигане целите на ВОМР: Добавяне на стойност и насърчаване на иновациите; Морски отпадъци; Нови технологии; Кръгова икономика; Климатични промени; Качество на водата; Защита на морската среда.