Най-разпространената техника в света на опаковането на храни е пластмасовото фолио за еднократна употреба. С малко помощ от ЕС проектът за опаковане на храни SeaFilm има за цел да създаде заместител на пластмасовото фолио за еднократна употреба при консервирането на замразена риба. Както подсказва името, новото опаковъчно фолио идва от морето и се основава на биоактивни екстракти от водорасли и ядливи водорасли. Помага за запазването на замразените морски дарове за по-дълго, като същевременно запазва качеството. Обещаващ проект в съответствие с целите на ЕС за борба със замърсяването с пластмаси, намаляване на хранителните отпадъци и насърчаване на сектора на водораслите.
Ами ако изядем нашите опаковки от храна?
Всеки, който е премахнал пластмасовата опаковка от отдавна забравено, дехидратирано замразено рибно филе, познава чувството. Твърде много пластмаса и твърде малко лошо консервирана риба. Това е, което накара изследователите от Политехническия университет на Лейрия в Португалия да мислят за различни решения. В съчетание с проблемите, произтичащи от замърсяването с пластмаси и ограниченията върху пластмасите за еднократна употреба, се роди концепцията за ядлив биофилм за замразена риба.
Проектът SeaFilm се стреми да предостави на индустрията ново ядливо решение на основата на водорасли, което да замени пластмасовите филми, като същевременно увеличи срока на годност на продукта чрез включване на биоактивни екстракти от морски водорасли. След размразяване на замразената риба, биоразградимият филм може или да се изхвърли, или просто да се изяде заедно с рибата. Във втория случай ядливото фолио може дори да включва подправки, за да създаде ястие, което е вкусно, удобно и лесно за готвене.
Удължаване на срока на годност и намаляване на пластмасите за еднократна употреба
SeaFilm ще предложи алтернатива на пластмасата с нов материал, който помага да се разграничат морските продукти, да се намалят хранителните отпадъци и да се намали количеството пластмаси за еднократна употреба, използвани в производството на замразени морски дарове.
„С проекта SeaFilm заменихме синтетичните опаковъчни материали за замразена риба с биоматериал на базата на морски макроводорасли, което ще допринесе за намаляване на пластмасата за еднократна употреба и за намаляване на хранителните отпадъци, казват изследователи от Политехническия университет в Лейрия.
Материалът ще намали въздействието върху околната среда от замразяването на морски дарове, като същевременно активно ще удължи срока на годност чрез включването на екстракти от морските водорасли Grateloupia turuturu. Последните резултати показват, че може също така да удължи срока на годност на морските дарове след размразяване, като забави растежа на микробите. Той допринася за устойчив краен продукт, който е по-привлекателен на вид от морските дарове, увити в синтетична пластмасова опаковка. За повечето тествани видове изследователите наблюдават забавяне в развитието на микроорганизми след размразяване.
Новият материал се състои от биофилм на основата на алгинат, който включва екстракт от морски водорасли. Когато се използва като обвивка, помага за запазването на замразените морски дарове за по-дълго време, като същевременно запазва качеството.
Иновативното решение е подкрепено от Европейския фонд за морско дело и рибарство. Индустрията е много заинтересована от резултатите от проекта и е поискала от екипа да произведе биофилми за други видове като треска и хек.
Повече информация: ТУК