Наръчник за финансирането от ЕС е публикуван на Guide to EU Funding - 2023 edition | Think Tank | European Parliament (europa.eu).
Изданието е от 2023 г., изготвено е от Службата за парламентарни изследвания на Европейския парламент.
То е предназначено за регионални и местни власти, неправителствени организации, предприятия, експерти и заинтересовани граждани, като предоставя информация за фондове на ЕС за програмен период 2021-2027 г. и временния инструмент създаден за възстановяването от пандемията от коронавируса (React-EU).
В рамките на изданието, което е на английски език, от над 180 страници, са обособени над 20 раздела.
В първият от разделите е направен преглед на регионалната политика на ЕС и на 4-те фонда, които я подкрепят - ЕФРР, КФ, ЕСФ + и ФСП. Представени са политическите цели на кохезията, както и тези на отделните фондове и дейностите обект на подкрепата им, приложена е и информация за потенциалните бенефициенти. Изброени са и други инструменти на Съюза и фондове, подкрепящи регионалното развитие, като Градската инициатива на ЕС, JESSICA, ELENA, JASPERS, Програма Урбакт, подхода Лидер и др.
Вторият раздел е посветен на програмите за териториално сътрудничество, обект на подкрепа от Интеррег. Приложено е описание на отделните направления на териториалното сътрудничество и програмите, които ги подкрепят. Информация е включена и за 4-те макрорегионални стратегии на ЕС.
Преглед на фондовете, подкрепящи селското стопанство и развитието на селските райони е включен в третия раздел. Тук е разяснена Общата селскостопанска политика на Съюза, националните Стратегически планове за земеделие и селски райони за периода 2023-2027, нарочните училищни програми, чрез които се предоставят на учениците плодове и мляко, директната подкрепа за фермерите и тази за селските райони.
Следващите раздели на Наръчника са посветени на европейската подкрепа за секторите/ политиките по: транспорта, туризма, рибарството, заетостта и социалното включване, управлението на миграцията и границите, сигурността и защитата на ЕС, механизма за гражданска защита на населението от природни бедствия, културата, образованието, младежта и спорта, гражданските права и свободи, околната среда, изследванията и иновациите, енергетиката, здравеопазването, външната политика и разширяването на ЕС и др.
Специално внимание е отделено и на Механизма за възстановяване и устойчивост, който финансира националните планове на държавите-членки.
Нарочни текстове са включени и по темата за защитата на финансовите интереси на Съюза и борбата с измамите, представен е и общият бюджет на Съюза за периода 2021-2027.
Авторите отправят и препоръки към търсещите европейско финансиране, често да проверяват възможностите за получаването му, тъй като регулярно се публикуват множество покани за подпомагане, както и да се следят националните и европейски сайтове, които предоставят информация за него. При кандидатстването с европейски проекти, авторите споделят, че ключовите фактори са внимателното планиране и изборът на правилния времеви момент.