Добра практика от Франция: Проектът има за цел да подпомагне надграждането и популяризирането на мобилно приложение, което свързва местните рибари с потребителите. Проектът е насочен към развитието на онлайн платформа за комуникация, популяризиране и продажба на улова на местните рибари директно на потребителя.
Държава:
| Франция |
Обща стойност на допустимите разходи по проекта:
| 125 000 евро
|
Безвъзмездна финансова помощ:
| 100 000 евро
|
Европейско финансиране:
| 50 000 евро
|
Национално съфинансиране:
| 50 000 евро
|
Съфинансиране от бенефициента:
| 25 000 евро |
Кратко описание на добрата практика:
Проектът се осъществява в периода 06.2020 – 12.2020 г. в регион Финистер, Франция. Приложението „MonPêcheur“ („Моят рибар“) е разработено от Lisa Djeradi през 2018 г. Благодарение на МИРГ "Cornouaille" и МИРГ "Brest", подкрепени от Местния комитет по риболов на Финистер, е осигурено финансиране за подобряване и популяризиране на приложението чрез подхода Водено от общностите местно развитие (ВОМР) в рибарските райони.
Местни предизвикателства и решения, към които проектът, е насочен:
Директните продажби са често срещано явление в много риболовни общности и създават допълнителни източници на доход за рибарите, като същевременно осигуряват на потребителите достъп до прясна местна риба на атрактивни цени. Предизвикателство за рибарите е способността да комуникират ефективно и да популяризират своя улов пред потенциални клиенти.
Благодарение на разработеното по проекта мобилно приложение, местните рибари в район Фенистер, Франция, имат възможност да предоставят информация на потребителите за наличните си продукти, както и за времето и мястото за разтоварване на своя улов.
Чрез платформата „MonPêcheur“ потребителите вече могат да поръчват местни риби онлайн, а след това да заплатят и вземат поръчката си от кея. Подобни инициативи имат следните предимства - подпомагане на местните рибари и местната икономика, подобряване на проследимостта и популяризиране на местни и сезонни видове. В допълнение, интересът на потребителите към по-малко известни местни видове като херинга и мерлуза нараства, което намалява търсенето на по-широко консумираните видове като треска.
Финансирането от Европейския фонд за морско дело и рибарство (ЕФМДР) е използвано за провеждане на кампания за повишаване на осведомеността по проекта и популяризиране на разработената онлайн платформа.
Постигнати резултати:
През април 2020 г. платформата „MonPêcheur“ има 6 000 регистрирани потребители и 23 рибари, отчитащи средно по две разтоварвания на ден. Платформата към момента се използва само от рибари от регион Финистер, регистрираните потребители са от няколко региона.
Поради пандемията COVID-19, потребителското търсене на приложението „MonPêcheur“ се увеличава значително. Тъй като рибарите са особено засегнати от кризата, някои от тях продават до 100% от улова си чрез платформата. Въпреки това, законодателството ограничава рибарите да продават директно на потребителите на кея максимум 100 кг риба за едно разтоварване , а потребителите са ограничени до закупуването на максимум 30 кг от един плавателен съд.
Възможности за трансфер на добрата практика:
Проектът може да се разшири до други съседни региони и да се възпроизведе в други крайбрежни райони.
Научени уроци:
Сътрудничеството с местните риболовни комитети и включването на по-широк кръг от заинтересовани страни може да бъде дълъг и продължителен процес. От съществено значение е доброто представяне на концепцията на проекта на местните производители на риба, с цел разбиране, че директните продажби на потребителите допълват услугата, която предлагат, и повишават осведомеността и потреблението на местната морска храна.
Принос за постигане целите на ВОМР: Добавяне на стойност, създаване на работни места, привличане на млади хора и насърчаване на иновациите на всички етапи от веригата на доставка на продукти от риболов и аквакултури.
Лице за контакт: Г-жа Carole Escaravage
тел: +33 298103407