Кратко описание на добрата практика:
Местната инициативна рибарска група (МИРГ) „Гомера“ в сътрудничество с местното управление на остров Гомера предоставят възможност на рибарския сектор в района да участва в осъществяване на проучване, откриване на местоположението и изготвянето на протокол за премахване на капаните, използвани за незаконен риболов.
„За рибарите на острова липсата на контрол над бракониерството е една от най-големите трудности в сектора. Премахването на капаните е стъпка напред, но не решава проблема завинаги. Единствено чрез повишаване на грижите по опазване на околната среда, които са свързани и с определянето на морски резервати за риболов в нашия район, ще се задоволи историческото търсене на сектора за намаляване на натиска върху морската среда.“ споделя Inmaculada Hernández, изпълнителен директор на МИРГ "Гомера"
Местни предизвикателства, към които проектът, е насочен:
Остров Гомера, един от Канарските острови, има 22 000 жители и е най-отдалечената зона на ЕС, икономически зависима от публичния и туристическия сектор. На острова има най-малкия риболовен сектор в архипелага, състоящ се от о от29 рибари (Valle Gran Rey) и 21 плавателни съда, които извършват риболов в две риболовни зони.
В област с тези характеристики ролята на МИРГ е от съществено значение за популяризирането на рибарския сектор. В своята Стратегия за Водено от общностите местно развитие (ВОМР) Местната инициативна рибарска група определя изоставените съоръжения и бракониерството като един от най-належащите проблеми за местното рибарство. Поради липсата на надзор и контрол на риболовните зони, изоставените риболовни съоръжения, продължават да улавят риба, а други се използват незаконно за насочване на определени видове, като например средиземноморските папагали.
Решението:
С подкрепата на Островния съвет и финансирането, осигурено от Европейския фонд за морско дело и рибарство (ЕФМДР), е проведено проучване, в което са интервюирани местните рибари с цел идентифициране на районите, засегнати от призрачен риболов и / или бракониерство. Проведено е и морфологично изследване на морското дъно, като е използван сонар за странично сканиране за определяне на местонахождението и количеството на саксиите. След проучването са идентифицирани три области, които са най-засегнати от присъствието на тези саксии. Установява се, че повечето саксии, за които се смята, че са изоставени, все още се използват активно (и незаконно). Разработен е протокол за отнемане, включващ техническите методи за отстраняване на незаконните съоръжения и законовите изисквания за прилагането му (надлежно известие за отнемане; лицензи, необходими за продължаване на отнемането и др.)
МИРГ започва изпълнението на втората фаза на проекта в началото на 2021 г., фокусирана върху ефективното премахване на локализираното оборудване. Нещо повече, понастоящем МИРГ подкрепя работата в посока определяне на националните територии като „морски резервати за риболов“. Този защитен статут, поискан от местния риболовен сектор, се разглежда като окончателно решение на проблема с бракониерството, тъй като би осигурил по-строг механизъм за наблюдение.
Принос за постигане целите на ВОМР: Опазване на околната среда, Дребномащабен и крайбрежден риболов, Рибни ресурси.
Данни за контакт с МИРГ "Гомера":
Лице за контакт: Г-жа Inmaculada Hernandez Chinea
тел: +34 922 80 05 00
Източници на информация: